Toukokuun 28. päivänä Tiedekeskus Tietomaahan saapui joukko 7.-luokkalaisia Oulusta ja Iisalmesta. He eivät olleet luokkaretkellä, kuten monet muut, vaan he olivat tulleet paikalle ottamaan vastaan Matemaattisten aineiden diplomit. Ensin oppilaat saivat tutustua Tietomaan näyttelyihin ja sitten olikin vuorossa diplomien ja palkintojen jako. Jokainen sai Matemaattisten aineiden diplomin sekä lahjakortin kirjakauppaan.

Oivaltamisen iloa tehtävistä
Matemaattisten aineiden diplomi koostuu erilaisista matematiikan, fysiikan ja kemian tehtävistä, joita voi ratkoa kotona tai mahdollisuuksien mukaan myös koulussa. Yläkoulun aikana voi suorittaa kolme Matemaattisten aineiden diplomia. Tällä hetkellä valmiina ovat diplomien I ja II tehtäväpaketit. Diplomi III valmistuu vuoden 2012 aikana.
Diplomitoiminnan avulla on tarkoitus tukea matematiikasta kiinnostuneita oppilaita sekä saada oppilaat kiinnostumaan matemaattis-luonnontieteellisten aineiden kokonaisuudesta ja kannustaa heitä näiden aineiden opiskeluun myös jatkossa.
Tehtävät tarjoavat tekijälleen oivaltamisen iloa, innostavat pohtimiseen ja pitkäjänteiseen ajatteluun sekä opettavat hyödyntämään tietokoneita opiskelussa.
Toimintaa kaikkialle Suomeen
Diplomitehtävät ovat kaikkien vapaasti ladattavissa OuLUMA.fi-portaalin Matemaattisten aineiden diplomin sivuilta. Näin ollen diplomi on mahdollista suorittaa koulusta riippumatta.
Diplomitehtävät perustuvat koulussa jo opiskeltuihin asioihin, mutta mukana on myös uusia ja laajennettuja sisältöjä. Tehtävien tekemiseen tarvitaan kirjoitusvälineiden lisäksi tehtävistä riippuen mm. laskin, tietokone, internetyhteys ja ilmainen GeoGebra-ohjelma.
Taustaa
Matemaattisten aineiden diplomi -hankkeen ovat toteuttaneet Oulun normaalikoulun opettajat yhteistyössä OuLUMA-keskuksen henkilökunnan kanssa. Hankkeen tarkoituksena on tuottaa tehtäväpankki tukemaan harrastuneisuutta. Hanke on saanut Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiön avustuksen, jonka avulla toteutetaan vuosina 2012–2014 vuosiluokat 7–9 kattava kokonaisuus. Tämän lisäksi diplomitoimintaa on tarkoitus laajentaa siten, että se kattaisi myös lukiokurssit.