Avaruusfysiikkaa, biofysiikkaa, spektroskopiaa…

torstaina 1. lokakuuta 2015 | | Ei kommentteja
Version 2
Elektronispektroskopian tutkimuslaitteistoa, esittelijänä Juho Keskinen.

 

Pohjois-Suomen Nuoret Tutkijat järjesti 1.10.2015 tutustumiskäynnin Oulun yliopiston fysiikan tutkimusryhmiin. Vierailulle osallistui kolmisenkymmentä fysiikasta kiinnostunutta nuorta, joista suurin osa oli lukiolaisia.

Vierailun ohjelmassa oli lyhyitä esittelyjä fysiikan eri tutkimusaloilta. Pienissä ryhmissä päästiin tutustumaan mm. elektronispektroskopiaan, avaruusfysiikkaan, tähtitieteeseen, NMR-spektroskopiaan ja biofysiikkaan. Esittelijöinä toimivat eri tutkimusryhmissä työskentelevät nuoret fyysikot.

 

NuoretTutkijatfysiikalla02

NuoretTutkijatfysiikalla03
Biofysiikan tutkimustiloja.

 

Mikäli olet 15-25-vuotias nuori, voit liittyä Pohjois-Suomen Nuoret Tutkijat ry:n jäseneksi maksutta. Jos haluat mukaan yhdistyksen toimintaan, ota yhteyttä Kati Kyllöseen (kati.kyllonen@oulu.fi). Jäsenenä pääset ideoimaan yhdistyksen tulevaa toimintaa ja päättämään mm. seuraavista vierailukohteista!


Kati Kyllönen toimii suunnittelijana Oulun yliopiston LUMA-keskuksessa. Koulutukseltaan hän on fyysikko sekä fysiikan, kemian ja matematiikan opettaja.

Ei kommentteja artikkelille “Avaruusfysiikkaa, biofysiikkaa, spektroskopiaa…

Kirjoita kommentti